Header image
«
»
  • Češi otočili výsledek, Švédy porazili po nájezdech

    09.02.2012 | Ondřej Kubát
    Češi otočili výsledek, Švédy porazili po nájezdech

S t o c k h o l m - Dlouhou dobu čekaly oba týmy na úvodní branku střetnutí mezi Švédy a Čechy na stockholmských Oddset Hockey Games. Až ve druhé periodě otevřel skóre domácí Danielsson. Jenomže svěřenci Aloise Hadamczika zlepšili výkon, ve třetím dějství srovnali a v následných samostatných nájezdech si zajistili první vítězství na třetím podniku Evropské hokejové tour.

Švédsko
Globen Arena, Stockholm
09.02.2012
19:00
1:2 sn
(0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Česko
Branky a nahrávky: 24. Danielsson (Söderberg) – 52. Kolář I (Nakládal), rozhodující nájezd Nedvěd. Rozhodčí: Leppäalho, Levonen (oba FIN) - Dahmén, Wernström (oba SWE). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7125. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

Švédsko: Gustafsson – Johansson, Ekholm, Kronwall, Bäckman, Fernholm, Dahlbeck, Pettersson, Frögren – Weinhandl, Martensson, Andersson – Silfverberg, Järnkrok, Sjögren – Danielsson, Söderberg, Jämtin – Zackrisson, Lundqvist, Hjalmarsson.

Česko: Pöpperle – Kutlák, Barinka, Němec, Mojžíš, Nakládal, Krejčík, Kolář II – Irgl, P. Nedvěd, Hubáček – Netík, Kreps, Rolinek – Klepiš, Novotný, Vondrka – Kolář I, Koukal, Průcha – Kašpar.

První utkání Oddset Hockey Games hrané ve stockholmské Globen Areně sehráli domácí reprezentanti s týmem České republiky. Ne zcela zaplněná a potemnělá hala připomínající včelí úl nejprve vyslechla hymny obou týmů, poté se celá rozsvítila a bylo vhozeno úvodní buly zápasu.

V prvních pěti minutách se mužstva vzájemně oťukávala, na obou stranách se objevily první náznaky šancí, nic výjimečného ale úvodní minuty zápasu nepřinesly. Švédové pak pomalu získávali sebevědomí, a při závaru před českou brankou tak poprvé zatrnulo českým fanouškům. Následovalo první vyloučení celého utkání, kdy na trestnou lavici odjel Jämtin, a dal tak českým reprezentantům možnost, aby i oni konečně prověřili švédskou obranu. Čechům se však přesilovka ani za povzbuzování českých fandů nevyvedla.

Zhruba v polovině první třetiny dostali možnost početní převahy Švédové. Přesilovku sehráli sice lépe než Češi, skóre se však neměnilo. Hra poté plynula dost neučesaně, ani jednomu s týmů se nedařilo držet útočné pásmo. Ve 13. minutě přišlo další české vyloučení, pár sekund poté ale odjel za faul loktem na trestnou lavici Weindhandl, a počet hráčů na ledě se tak srovnal.

První vážnější akci Čechů předvedli Netík s Vondrkou až ke konci první třetiny. Skóre se mohlo měnit těsně před odchodem do šaten, kdy se o horní tyčku Pöpperleho svatyně otřela nečekaná rána Švédů, kteří první třetinu na střely jasně vyhráli.

Na první branku ovšem museli fandové čekat až do prostřední části, a radovali se domácí. V signalizované švédské výhodě si sjel k pravé tyči Pöpperleho Nicklas Danielsson a střelou z úhlu do opuštěné klece pohodlně otevřel skóre. Český gólman neměl šanci se stihnout přesunout.

Vstřelená branka motivovala Seveřany k ještě lepšímu výkonu, česká defenziva se tak musela hodně otáčet. Ovšem tlak soupeře ustála, čímž připravila pozici pro srovnání průběžného výsledku.

V přesilové hře v polovině třetí periody uklidil Nakládalovu vyraženou dělovku do sítě Jan Kolář I a oslavil tak návrat do národního týmu po osmi letech gólem.

Češi najednou ožili a tlačili se do útočného snažení. Gustafsson ovšem odolal a Švédové tak dovedli zápas do nerozhodného konce po šedesáti minutách.

Do prodloužení vstoupili aktivněji Švédové, kteří znovu ožili ve vidině zisku bonusového bodu. Oba týmy pak vyslaly několik střel, kterými prozkoušely pozornost brankářů, žádná se však neujala. Švédové ještě v druhé polovině prodloužení několikrát vystrčili růžky a Pöpperle se měl co natahovat, aby vykopl jedovatou střelu špičkou betonu, skóre však zůstalo nerozhodné 1:1.

Na řadu tak přišly samostatné nájezdy. Za Čechy jel první Petr Nedvěd, který nic neřešil a vystřelil. Gustafsson se však zahanbit nenechal. Podobně si vedli i Irgl s Klepišem a trojblok Švédů Söderberg – Weinhandl – Silfverberg, kteří nechali vyniknout brankáře.

Série se otočila, ale ani Järnkrok Pöpperleho neprostřelil. Petr Nedvěd se ke svému druhému nájezdu rozjel až z druhé strany kluziště, a tentokrát už nedal Gustafssonovi šanci a získal tak pro český tým druhý bod za výhru 2:1 po nájezdech, a to zejména díky zlepšenému výkonu ve třetí třetině.

Ohlasy po utkání

Pär Mårts (Švédsko):

Je to velká škoda a moc mě mrzí, že jsme nevyhráli. Chyběl mi větší důraz před českou brankou, báli jsme se tam chodit. V tom vidím hlavní důvod toho, že jsme nevyhráli. Myslím, že jsme byli po dvě třetiny lepším týmem, ale když Češi vyrovnali, ztratili jsme energii a začali jsme řešit věci individualisticky. Pak to už bylo vyrovnané utkání a v penaltovém rozstřelu se může stát cokoliv. Nemyslím si, že jsme Čechy podcenili, bojovali, dobře bránili a nakonec to na nás stačilo.

Alois Hadamczik (Česko):

Myslím si, že jsme podali výborný výkon podpořený vynikajícím brankářem Pöpperlem. Proti Švédům, kteří tady hrají v domácím prostředí, je ten zápas samozřejmě o to těžší. Trošku nám ujela druhá třetina, chybovali jsme a ztráceli puky ve středním pásmu. Hráčům jsme to potom vysvětlovali a myslím si, že pak kombinačně naše hra byla velmi dobrá a měli jsme více vyložených šancí. Dnes nás to stálo hodně sil, musíme dobře zregenerovat a připravit se na další zápasy.