Header image
«
»
  • Podruhé to Čechům nevyšlo, Švédové jim nedovolili jediný gól. Rozhodl Arlbrandt

    27.04.2013 | Pavel Kuba
    Podruhé to Čechům nevyšlo, Švédové jim nedovolili jediný gól. Rozhodl Arlbrandt

B r n o - Česká reprezentace má za sebou druhé vystoupení na čtvrtém podniku letošní EHT. Po čtvrteční výhře nad Finskem nestačili domácí reprezentanti na výběr Švédska, kterému podlehli fotbalovým výsledkem 0:1. Jedinou branku zápasu vstřelil ke konci první třetiny hostující útočník Pär Arlbrandt. Šance na celkový triumf Čechů v letošním ročníku ale trvá, rozhodovat se bude až v posledním zápase proti Rusům.

Česko
KAJOT ARENA, Brno
27.04.2013
14:00
0:1
(0:1, 0:0, 0:0)
Švédsko
Branky a nahrávky: 19. Arlbrandt (Jämtin). Rozhodčí: Anisimov, Sergejev – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:5, navíc Kovář 10 min OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 931. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1.

Česko: Salák – Voráček, Čáslava, Nakládal, Krejčík, Trončinský, Linhart, Kolář, Kubát – Kašpar, Novotný, Hubáček – Hertl, Vrána, Tenkrát – Gulaš, Kovář, Vondrka – Rachůnek T., Koukal, Rachůnek I. – Sekáč.

Švédsko: Gustafsson – Andersén, Fálth, Kronwall, Granberg, Ahnelöv, Fransson, Viklund, Rahimi – Ericsson, Lindberg, Thörnberg – Klasen, Rosén, Danielsson – Jämtin, Hjalmarsson, Arlbrandt – Omark, Pettersson, Andersson.

První minuty zápasu patřily švédskému týmu. Nejprve Kalsen nedokázal trefit v přečíslení dva na jednoho těžký pas od Hjalmarssona, z následujícího pokusu pak nemířil přesně ani Andersson, který dostal přihrávku zpoza brány, namířil ji ale jen do betonů Saláka. Postupem třetiny se začali osmělovat i čeští hráči, Koukalův samostatný únik ale díky faulu jednoho z Švédů nevedl do úspěšného konce.

Nabídnutá přesilová hra se pro české barvy navíc nevyvíjela dobře. Po Linhartově chybě na modré čáře se do brejku vydal Andersson, Linhart svoji chybu napravil jen za cenu faulu klasifikovaného jako trestné střílení. Faulovaný Andersson si ovšem s kličkou do bekhendu na pozorného Saláka nepřišel. Po dalších třech minutách se mohl domácímu publiku předvést novopečený mistr Jan Kovář, ze svého samostatného úniku ale netrefil švédskou bránu. Češi začali přidávat na obrátkách, Koukal našel volného Tomáše Rachůnka před bránou, který ale střelou z první trefil jen přesouvajícího se Gustafssona. Branka nakonec padla na druhé straně. Po střele Jämtina se k vyraženému puku dostal Pär Arlbrandt a zametl ho za záda Saláka. Tím také první třetina skončila.

Druhá třetina oproti té první branku nepřinesla, šancí však hned několik. Během vyloučení Jana Kováře měl velkou šanci ve vlastním oslabení hráč pražského Lva Petr Vrána, z pravého křídla ale mířil jen do tyčky hostující brány. Z další velké možnosti neuspěl ani mladík Tomáš Hertl, který ze skrumáže nedokázal dotlačit puk do hostující brány.

Hra se ve druhé třetině přelévala ze strany na stranu i v následujících okamžicích, nejvíce ovšem vyčnívali oba brankáři, kteří drželi své týmy ve hře. Jak Alexander Salák, tak i Johan Gustafsson museli vytáhnout několik skvostných zákroků ze svého repertoáru. Skóre se ale v prostřední části neměnilo.

Ve třetí části přidali čeští hráči ještě více na tempu, stále ale nedokázali najít ten pravý recept na hostujícího gólmana. Ve 46. minutě měli k dispozici přesilovou hru, švédský tým se však dobře a pozorně bránil. V závěrečné desetiminutovce mohl zahrozit Hertl, který se za bránou zmocnil puku, nevěděl ale přesně, co s ním udělat. Našel tedy na modré čáře Čáslavu, jehož pumelenice jen těsně minula pravou tyč švédské brány.

Domácímu celku sice snaha nešla odepřít, pozorná švédská obrana však byla jistá. V samotném závěru mohl navíc švédské vedení pojistit opět Arlbrandt, ze svého samostatného úniku ale druhou branku nepřidal. Díky vysunutému forčekinku švédského týmu se navíc Češi nemohli ani odhodlat pro hru bez brankáře. Salák svoji branku opustil až šestnáct vteřin před koncem třetí části, což již bylo pozdě. Švédové porazili českou reprezentaci nejtěsnějším možným počtem a po výhře nad Ruskem jsou tak jediní stoprocentní.

Ohlasy po utkání

Pär Marts (trenér Švédska) Postavili jsme hru na obraně. Máme starší a těžší tým, takže jsme se pokusili být nepříjemní kolem brány. Zdálo se mi, že jsme měli více šancí ke skórování než Češi, ale ve druhé a třetí třetině jsem u nás postrádal útočnou hru. Nechávali jsme Čechy s pukem na holích příliš často. Přesto jsem s vítězstvím spokojen. Je dobré, že si můžeme na českých hrách před mistrovstvím světa vyzkoušet, zda pracujeme na dobrých věcech se správnými hráči.